af Kai Kjær-Hansen
Ikke mindst i forbindelse med fejringen af Uafhængighedsdagen vajer i massevis af det blå-hvide israelske flag i gaderne i Jerusalem. Nogle bruger flaget som et slags sjal. En lille gruppe ultra-ortodokse jøder er – hvor mærkeligt det end lyder – imod det israelske flag, fordi de er imod staten Israel.
Det kom en 60-årig jøde til at føle på egen krop på mindedagen over Israels faldne soldater.
På Yom Hazikaron – mindedagen – lyder en sirene i to minutter, hvor det forventes, at man står stille og mindes de faldne. Den 60-årige mand – med kippa på hovedet – befandt sig i et kvarter i Jerusalem, som er beboet af ultra-ortodokse jøder. Da sirenen lød, iførte han sig flaget og stod stille, hvorefter han blev overfaldet af en gruppe ultra-ortodokse jøder, som ka-stede ham til jorden og forsøgte at tage flaget fra ham. Snart efter kom politiet og reddede manden, idet de brugte peberspray mod overfaldsmændene.
Overfaldsmændene tilhører en lille gruppe af anti-zionistiske jøder, som af religiøse grunde er imod staten Israel. De er af den opfattelse, at staten Israel er et makværk, som egentlig forhindrer eller forsinker Messias’ komme. Derfor er der ikke noget at fejre, når de fleste andre jøder fester over statens Israels selvstændighed. Derfor vajer det israelske flag ikke i deres kvarterer.
Og derfor standser man ikke op og mindes Israels faldne soldater og ofre for terror, når sirenen lyder på Yom Ha-zikaron, men fortsætter de aktiviteter, man er i gang med eller, som i dette tilfælde, går til angreb mod en anden jøde.