Ugens julekort: De bygger i Jerusalem
Første indlæg i årets serie af julekort fra jødedommen, skrevet af præst i Den Danske Kirke i Jerusalem, Hans Jørgen Hansen.
”Har du set, hvor meget de bygger i Jerusalem?”
Jeg var til et møde her i Jerusalem, hvor en af deltagerne gengav en samtale, han havde haft med en rabbiner. Jo, han havde da set det. Overalt bygges der – høje huse, nye veje, nye letbaner. Næste spørgsmål fra rabbineren lød: ”Ved du, hvad målet er?” Nej, det vidste han ikke. ”500 nye højhuse” lød svaret. ”Wow” sagde han, ”men hvorfor det?” ”Fordi vi forbereder os på, at Messias kommer!”
Pludselig er der vers i Bibelen, der får et helt nyt lys. I Esajas kapitel 60 står der:
”Folkeslag skal komme til dit lys
og konger til din stråleglans.
Løft blikket og se dig omkring:
De samles alle og kommer til dig…”
Folkenes samling i Jerusalem er for jøderne et forvarsel om, at Messias snart er på vej. Der skal være plads til alle dem, der skal samles i Jerusalem. Det bliver stort, og derfor bygges der stort. En ny hersker over Jerusalem er på vej, en der samler sit folk under sig og bliver den nye kong David.
Samtalen rejser spørgsmålet: Hvordan forbereder vi os på, at Messias kommer?
Det gør vi ved at læse alle profetierne om den kommende Messias. I Esajas 53 får vi et helt andet billede:
”Hvem troede på det, vi hørte?
For hvem blev Herrens arm åbenbaret?
Han skød op foran Herren som en spire,
som et rodskud af den tørre jord.
Hans skikkelse havde ingen skønhed,
vi så ham, men vi brød os ikke om synet.
Foragtet og opgivet af mennesker,
en lidelsernes mand, kendt med sygdom,
én, man skjuler ansigtet for,
foragtet, vi regnede ham ikke for noget.”
Dette er ikke den nye kong David, der skal besejre alle fjenderne og vinde magten over Jerusalem. Det er Herrens lidende tjener – Messias! Her skal der ikke bygges nye flotte bygninger, men Messias skal være foragtet, pint, elendig og gennemstunget.
Det er den store forskel, på den måde jøderne læser profetierne og den måde, at vi som kristne læser de samme profetier.
I adventstiden forbereder vi os til Messias’ komme. Vi gør os klar til at tage imod det lille Jesusbarn i en krybbe. Og vi kender slutningen på den fortælling: Det var ikke pomp og pragt, men foragt, lidelse og død. Læs her i adventstiden profetierne om Messias’ komme med de briller på. Kun med dem på kan du se, hvem Jesus var, hvad han gjorde for dig, og hvad han fortsat vil gøre i dit liv.
Jøderne bygger højhuse i Jerusalem. Bed om, at de må se Messias i deres skrifter og erkende, at Messias ikke kommer ved at bygge højhuse. Han er allerede kommet som et lille barn i en krybbe i Betlehem.
Glædelig adventstid!